"Per mangiare il tacchino bisogna assolutamente essere in due: io ed il tacchino."

Taaak, do wyrosnięcia ciasta drożdżowego potrzeba czegoś więcej niz miłośc (niezbędna w trakcie przyrządzania wszelkich potraw, a w szczególnosci słodyczy).
Drożdże bywają kaprysne, sa troche jak koty – wrażliwe i drażliwe, usłyszą wszystko: niedyskretne słowa, zbyt głośne narzekania, westchnienia, znużenie…

Drożdże żyją.Wiadomo. Ale w szczególny sposób reagują na brak uwagi i pełnej szacunku troski. W przeciwienstwie do biszkoptów, które, choc nie tolerują zbytniej bliskosci i dotykania, maja ogromna potrzebę bycia podglądane przez szybkę piekarnika. Spróbujcie upiec biszkopt doskonały wychodzac na czas pieczenia z domu, albo poswiecajac sie calkowicie innym zajeciom az do dzwonka!

Ukradkowy bezwstyd biszkoptowy zupełnie nie lezy w naturze ciast drożdżowych, którym do wyrosniecia niezbedna jest nalezycie respektowana prywatnosc i komfortowe odosobnienie. Atmosfera powinna byc ciepła i spokojna….
Natomiast podczas wyrabiania ciasta drożdże wymagają bezwzględnego oddania. Ugniataj, ugniataj, ugniataj!

Dla osiągnięcia optymalnych rezultatów stwierdzam, że należy byc z ciastem sam na sam jak Rossini z indykiem! Hmm, albo jakoś podobnie.
Zastanawiałam się jaka muzyka byłaby najodpowiedniejsza do pracy przy moim pierwszym w zyciu drożdżowym z kruszonką (oczywiście podwójną!). Ze znanych osobistych względów spróbuję tego:

Caccini, Ave Maria, Sumi Jo

* od dwóch godzin w piecyku odpoczywa tort tiramisu’, którego spektakularny sukces sprawił, że dziś też z przyjemnością go przygotowuję. W wyniku zbiegu przykrych okoliczności użyję dziś 1-1 mascarpone i maskarpona. Tak. Naprawdę. Istnieje polska wersja. Tez uważam, że to skandal!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s